email: hasło: Przypomnij hasło Utwórz konto
UWAGA:
W listopadowym wydaniu Braci Łowieckiej ukazał się artykuł o lornetkach Carl Zeiss Jena - polecam tą lekturę

Na tej stronie znajdziesz opisy lornetek Carl Zeiss Jena
Binoctem 7x50 i Jenoptem 7x50W

Lornetka o parametrach 7x50 z racji swoich parametrów należy do grupy lornetek nocnych. Zapewnia największą ze stosowanych źrenicę wyjścia równą 7,1 mm (źrenica wyjścia to strumień światła który opuszcza okular lornetki. Jej średnicę obliczamy dzieląc średnicę obiektywu przez powiększenie; w tym przypadku jest to 50/7).

Lornetki te mają bardzo duże (nawet jak na współczesne standardy) pole widzenia i zapewniają niesłychany wręcz komfort obserwacji! Są również bardzo trwałymi, porządnie wykonanymi instrumentami optycznymi.

Lornetka posiadająca powłoki multi-coated zapewnia bardzo dobrą transmisję i odwzorowanie bieli. Natomiast - w porównaniu do nowoczesnych lornetek - nieco gorszy kontrast.

Litera W w przypadku lornetki Jenoptem oznacza że lornetka została wyposażona w okulary o zwiększonym polu widzenia.

widok okularów mieniących się na fioletowo-różowo jak widzimy lornetka nie należy do najmniejszych, nie jest też przesadnie ciężka (waga to ok 1 kg) na zdjęciu widoczne fioletowo-różowe szkła widok Lornetki Carl Zeiss Jena Binoctem 7x50 Lornetka Carl Zeiss Jena Binctem z ostatnich partii produkcyjnych Lornetka Carl Zeiss Jena Binoctem 7x50 z futerałem starego typu Lornetka Carl Zeiss Jena z futerałem starego typu, tzw mydelniczka na zdjęciu wyraźnie widoczny napis multi-coated zdjęcie pokazuje okulary lornetki o niewielkim odstępie od oka Lornetka Carl Zeiss Jena Binoctem 7x50

aby przeczytać opisy do zdjęć najedź na nie myszką.
Aby powiększyć, KLIKNIJ.
Dekarem 10x50 i Jenoptem 10x50W


Lornetki o tych parametrach oprócz napisu niczym się zewnętrznie nie różnią od lornetek 7x50. Należą do grupy najbardziej uniwersalnych lornetek myśliwskich jakie są na rynku. Ich parametry są odpowiednie do nocnych obserwacji przez starszego wiekiem obserwatora, a duże powiększenie umożliwia dokładną obserwację (np. parostków koziołka).

W ich przypadku źrenica wyjścia wynosi 5 mm (50/10=5), co z grubsza odpowiada maksymalnemu otwarciu źrenicy oka starszej osoby. Na zmierzch lornetki te nadają się dla każdego obserwatora.

Oba modele, 7x50 i 10x50 zasłużyły sobie na miano lornetkek ponadczasowych.

oznaczenie 1Q dotyczyło starszych typów lornetek z niebieskawymi szkłami i odnosiło się do jakości Lornetka Carl Zeiss Jena Dekarem 10x50 przykład lornetki CZJ Dekarem ze szkłami starego typu Lornetka Carl Zeiss Jena w miękkim futerale nowego typu Lornetka Carl Zeiss Jena Dekarem 10x50

aby przeczytać opisy do zdjęć najedź na nie myszką.
Aby powiększyć, KLIKNIJ.
Pentekarem 15x50


Pentekarem jest już specjalistyczną lornetką o bardzo dużym powiększeniu. Na pozór nie różni się od Dekarema i Binoctema. Aby zauważyć różnicę musimy się dobrze wpatrzeć.

Ten typ lornetki produkowany był tylko ze starszymi, jasnoniebieskimi powłokami na szkłach. Z powodu bardzo dużego (jak na lornetkę) powiększenia i umiarkowanej wielkości obiektywów nadaje się tylko do prowadzenia dziennych obserwacji (daje bardzo małą źrenicę wyjścia: 3,3 mm)

Pentekarem został w późniejszym okresie zastąpiony ogumowanym Dodekaremem o parametrach 12x50, ale o tym wkrótce.

lornetka Carl Zeiss Jena 15x50 Pentekarem Pentekarem, pomimo różnicy w budowie, pasuje do futerału od Binoctema lub Dekarema lornetka Carl Zeiss Jena 15x50 Pentekarem porównaj to zdjęcie z podobnym zdjęciem Binoctema lub Dekarema, a dostrzeżesz różnicę w konstrukcji tych lornetek lornetka posiada powłoki na szkłach starszego rodzaju, dające niebieskawy odcień
aby przeczytać opisy do zdjęć najedź na nie myszką.
Aby powiększyć, KLIKNIJ.


Pomimo upływu lat (lornetki te produkowano do 1991 roku) klasyczne lornetki Carl Zeiss Jena należą do bardzo popularnych i lubianych lornetek myśliwskich. Moim zdaniem, w zakresie cenowym do 1000 zł nadal nie mają sobie równych.

Lornetki te były produkowane przez baardzo długi okres czasu. Naprawdę godne polecenia są egzemplarze z późniejszych partii produkcyjnych, posiadające fioletowo-różowe powłoki na szkłach (często taka lornetka była opatrzona inskrypcją multi-coated).

Oprócz niewątpliwych zalet, lornetki te mają także wady, których winniśmy być świadomi:
po dłuższym czasie eksploatacji ich wnętrze ulega zabrudzeniu. Winne jest uszczelnienie okularów lornetki - orginalnie do tego celu używano kitu, który z biegiem czasu twardniał i przestawał spełniać swoje zadanie. Nie jest to jednak problem - taką lornetkę należy wysłać do zakładu optycznego do przeglądu. Taki przegląd nie jest drogi (m.inn dzięki temu że lornetkę można bez problemu rozkręcić).

Drugą wadą jak jest mi znana jest wrażliwość lornetki na wstrząsy - łatwo ulega rozkolimowaniu (prawa i lewa oś optyczna przestają być równoległe względem siebie). Przy mocniejszym uderzeniu ukruszeniu ulegają pryzmaty lornetki. Uszkodzoną lornetkę także bez problemu naprawi optyk. Niektórzy z nich, aby uczynić lornetkę mniej wrażliwą na wstrząsy, wklejają pryzmaty (tak jak to się robi we współczesnych lornetkach).

W znakomitej większości lornetki CZJ zostały wyposażone w okulary o małym odstępie od oka, nie są więc odpowiednie do prowadzenia obserwacji przez osoby noszące okulary.

Brak ogumowania - lornetka jest bardziej wrażliwa na wstrząsy oraz powłoka lakiernicza ulega wytarciu na krawędziach. Lornetkę trzeba także ostrożnie odkładać podczas zasiadki, tak aby nie stuknęła.

Lornetki posiadające powłoki multi-coated zapewnia bardzo dobrą transmisję i odwzorowanie bieli. Natomiast - w porównaniu z nowoczesnymi instrumentami optycznymi renomowanych producentów - oferują nieco gorszy kontrast.
Octarem 8x50 B


Lornetki lornetka produkowana była w latach osiemdziesiątych. Jak widzimy, lornetka jest już ogumowana oraz posiada okulary o zwiększonym odstępie od oka z odwijanymi muszlami ocznymi (oznaczenie B z niem Brillentrager, osoba nosząca okulary). Kółko do regulacji ostrości zostało przeniesione pomiędzy ramiona mostka i zastąpione ogumowanym walcem.

To co nie rzuca się od razu w oczy, to większe pryzmaty, poprawiające parametry optyczne (ale i zwiększające gabaryty i wagę lornetki). Poprawione zostały również uszczelnienia.

Konstrukcja tej lornetki stanowiła duży krok na przód. Można stwierdzić że współcześnie produkowane Nobilemy Doctera (spadkobiercę Carla Zeissa Jeny) są potomkami tej konstrukcji. Parametry tej lornetki preferują ją jako nocną dla myśliwego w średnim wieku - lornetka dzięki swoim parametrom oferuje średniej wielkości źrenicę wyjścia: 6.25 mm przy stosunkowo dużych obiektywach.

Jest to bardzo rzadko spotykany rodzaj lornetki - były produkowane tylko przez krótki czas. Optycznie i mechanicznie lornetka ta przewyższa Binoctema 7x50. Jej słabv stroną jest natomiast ogumowanie, które ulega zużyciu.

lornetka Carl Zeiss Jena Octarem 8x50 B ogumowanie lornetki pozostawia wiele do życzenia lornetka Carl Zeiss Jena Octarem 8x50 B lornetka posiada okulary o dużym odstępie od oka, odpowiednie do obserwacji dla osób noszących okulary lornetka Carl Zeiss Jena Octarem 8x50 B lornetka Carl Zeiss Jena Octarem 8x50 B regulacja ostrości za pomocą walca umieszczonego pomiędzy ramionami mostka odwijane muszle oczne lornetka Carl Zeiss Jena Octarem 8x50 B jest to na tyle rzadka lornetka, że to tej pory miałem w rękach tylko ten nieco sfatygowany egzemplarz

aby przeczytać opisy do zdjęć najedź na nie myszką.
Aby powiększyć, KLIKNIJ.


Opisy pozostałych lornetek zamieszczę wkrótce